Zimokwiat wczesny (Chimonanthus praecox)

Zimokwiat wczesny (Chimonanthus praecox) pochodzi z Chin.

OPIS:
W Chinach bywa nawet małym drzewkiem, u nas pozostanie 2-metrowym krzewem o zaokrąglonym pokroju. Kilkunastocentymetrowe, lśniące, ciemnozielone liście długo pozostają na krzewie – w łagodniejszym klimacie bywa zimozielony. 
   Tym za co go lubimy najbardziej są rozkwitające zimą kwiaty. W ojczyźnie zimokwiaty kwitną już od grudnia, w Polsce zwykle w zaczynają zwykle w marcu, czasem w lutym. Kwiatki 3-centymetry średnicy są żółte z purpurowobrązowym środkiem, u odmian bywają całe żółte. Równie niezwykły jak pora kwitnienia jest zapach kwiatków: piękny i niezwykle silny, wyczuwalny w promieniu 50 metrów od kwitnącego krzewu.
    Gałązki z pąkami kwiatowymi można ciąć, wstawione do wazonu rozwiną się, upojny zapach wypełnia wtedy całe mieszkanie! 

UPRAWA:
Może rosnąć na praktycznie każdej glebie, stanowisko powinno być słoneczne, ciepłe. Ocieniony będzie rosnąć zdrowo, ale wytworzy mało pąków kwiatowych.
    Pąki kwiatowe mogą przemarzać – krytyczna temperatura to około -20C. W związku z tym, amatorzy zimokwiatów mieszkający w rejonach o surowym klimacie zwykle mogą się cieszyć jedynie kwiatkami rozkwitającymi w wazonie (gałązki z kulistymi pączkami należy ciąć przed dużymi mrozami). 
   Aby krzew był gęsty i zachował ładny pokrój dobrze jest co kilka lat wykonać silne cięcie odmładzające (tuż po kwitnieniu).