Stewarcja koreańska (Stewartia koreana albo Stewartia pseudocamellia var. koreana)

Stewarcja koreańska (Stewartia koreana albo Stewartia pseudocamellia var. koreana, czasem również Stewartia pseudocamellia ’Korean Splendor’) rośnie wyłącznie na Półwyspie Koreańskim.

OPIS:
   Stewarcja koreańska jest podobna do typowej stewarcji kameliowatej (Stewartia pseudocamellia), ale jest pod kilkoma względami „bardziej”: 
– ma większe liście, do 10 cm długości 
– jej kwiaty mają nawet 7,5 centymetrów średnicy (typowa do 6 cm) 
– szybciej rośnie, w łagodniejszym klimacie może być nawet 17-metrowym drzewem. 
Cechy wspólne to bardzo długi czas kwitnienia (lipiec-wrzesień), piękne barwy liści jesienią, efektownie łuszcząca się kora.

UPRAWA: 
   Wymagania ma jak stewarcja kameliowata. Gleba powinna być lekko kwaśna i wilgotna – chociaż gdy się ukorzeni jest w znacznym stopniu odporna na suszę. Stewarcje nie lubią gorąca i suchego powietrza, zwłaszcza w młodości. Nie należy ich sadzić w pełnym słońcu np. przy południowych lub zachodnich ścianach. W takich warunkach rosną słabo, niezdrowo zaczerwienione liście liście drobnieją. W godzinach popołudniowych, kiedy jest najgoręcej, powinny mieć zapewniony cień.
   W rejonie naturalnego występowania stewarcji koreańskiej najniższe notowane temperatury to -27 C, zapewne takie mrozy dorosłe krzewy mogą bez uszkodzeń wytrzymać również w Polsce. (Różne amerykańskie źródła podają, że można je uprawiać w 5 lub 6 strefie klimatycznej USDA).