Ambrowiec amerykański (Liquidambar styraciflua)

Ambrowiec amerykański (Liquidambar styraciflua) rośnie we wschodniej części Ameryki Północnej – od Kanady po Meksyk i góry Gwatemali.

OPIS:
   Ambrowiec amerykański jest drzewem o prostym pniu i regularnej koronie – w młodości stożkowatej, w starszym wieku owalnej. W ojczyźnie osiąga nawet 45 metrów wysokości, w Polsce najwyżej połowę tego. 
   Liście, kształtem podobne do klonowych, przepięknie przebarwiają się jesienią. Najczęściej stają się szkarłatne albo czerwonofioletowe, czasem różowe. Kuliste, kolczaste owocostany średnicy do 3 cm zwisające na długich szypułkach pozostają na drzewach przez zimę. 
   Angielska nazwa ambrowca to Sweet gum -pozyskiwana z niego żywica jest składnikiem gum do żucia, można żuć również ją samą. Liście roztarte oraz opadające jesienią wydzielają balsamiczny zapach.

UPRAWA:
Młode są nieco wrażliwe na mrozy – w chłodniejszych rejonach kraju wskazane zabezpieczanie małych roślin. Z tego też względu nie powinien być sadzony na stanowiskach nadmiernie wilgotnych – w takich warunkach rośnie bardzo bujnie, ale ma większe skłonności do podmarzania. (W Ameryce ambrowce rosnące nad rzekami osiągają największe rozmiary). 
   Najpiękniej przebarwiają się i mają najładniejszy pokrój drzewa rosnące na stanowiskach słonecznych.