Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius)

Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) pochodzi z północno – wschodniej części Ameryki Północnej.

OPIS:
   Znany powszechnie krzew ozdobny, uprawiane są przede wszystkim odmiany o barwnych liściach: 'Luteus’ z liśćmi wiosną jasnożółtymi oraz różne klony o ciemnoczerwonej, czasem prawie czarnej barwie liści. Te ostatnie znane pod nadużywaną nazwą „Diablo”. 
   Praktycznie wszystkie dostępne w handlu pęcherznice otrzymano w wyniku ukorzeniania sadzonek zdrewniałych. Jest to bardzo szybka i łatwa metoda, ale rośliny otrzymane w ten sposób są od razu „stare”, słabiej rosną i krócej żyją. Pełny cykl rozwojowy przechodzą i mają wszystkie właściwe gatunkowi cechy rośliny otrzymane z nasion. 
   „Prawdziwa” pęcherznica kalinolistna jest gęstym krzewem dorastającym do 2-3 metrów wysokości. W młodości rośnie bardzo szybko, najpierw wyprostowana, z wiekiem silnie się rozkrzewia, coraz liczniejsze pędy rozchylają się i łukowato przewisają. 
   Zdolność do „spontanicznego” zagęszczania się, wczesny rozwój na wiosnę, odporność na mrozy, suszę, szkodniki i choroby sprawiają, że pęcherznica jest idealną rośliną na swobodnie rosnące żywopłoty i szpalery. Pęcherznicowy szpaler nie wymaga żadnej obsługi. 
    Bardzo efektownie wygląda obficie kwitnąca w maju-czerwcu oraz później z czerwieniejącymi owocami. 
   Jesienią liście pęcherznicy stają się żółte i pomarańczowe. 

UPRAWA: 
   Pęcherznica może rosnąć w całym kraju, na każdej glebie (na suchej i ubogiej nie przekroczy 2 metrów wysokości), na stanowiskach słonecznych i zacieniona. Jest zupełnie odporna na mróz.