Moszenka południowa (Colutea arborescens)

Moszenki południowe (Colutea arborescens) rosną dziko na południu Europy i w północnej Afryce.

OPIS:
   Wbrew łacińskiej nazwie (arborescens – drzewiasty) moszenki to najwyżej 4-metrowy krzew. W uprawie, regularnie przycinany, miewa nie więcej niż dwa metry wysokości. 
    Krzewy swobodnie rosnące kwitną obficie od maja do lipca. Silnie przycięte wiosną zaczną kwitnąć trochę później, w czerwcu, ale na bujnie odrastających pędach złocistożółte miododajne kwiatki będą się bardzo licznie pojawiać aż do pierwszych jesiennych przymrozków, często nawet jeszcze w październiku. 
   Walory dekoracyjne posiadają również owoce moszenek – rozdęte strączki mogą mieć 8 centymetrów długości, najpierw są zaczerwienione, potem szare, wiszą na krzewach przez zimę. Jeśli chcemy aby kwitnienie było maksymalnie długie i obfite, to dobrze jest strączki z krzewu obrywać – roślina z dojrzewającymi nasionkami mniej energii przeznacza na wytwarzanie nowych pączków kwiatowych.

UPRAWA: 
   Moszenki to rośliny wybitnie światłolubne.
   Jak prawie wszystkie motylkowe, współżyją z bakteriami glebowymi, dzięki temu mogą rosnąć na bardzo ubogich glebach. 
   Odporne na suszę, niezupełnie odporne na mrozy. Podczas „zim stulecia” (takie bywają przeciętnie co dwadzieścia lat) marzną, czasem do śniegu – ale skutek tego jest tylko taki, że zaczynają kwitnąć trochę później niż w zwyczajne lata. Przycinać je wiosną warto nawet gdy nie podmarzły. 
   Krzew odporny na choroby, mało odporny na zające – bardzo im smakuje :).