Klon okrągłolistny (Acer circinatum)

Klon okrągłolistny (Acer circinatum )   ang. „Vine maple” (klon pnący), rośnie na zachodzie Ameryki Północnej – od Kalifornii po Alaskę.

OPIS:
   Ten mało znany, bliski kuzyn popularnych azjatyckich klonów japońskiego i palmowego na stanowiskach słonecznych i w półcieniu jest wysokim krzewem lub wyrasta w kilkumetrowe drzewko. Największe w Polsce mają ok. 9 metrów wysokości (np w Suchowoli, blisko wschodniej granicy – dobrze to świadczy o jego mrozoodporności). 
   Na naturalnych stanowiskach występuje najczęściej w poszyciu wysokich lasów. Tam, silnie ocieniony, ujawnia swoją drugą twarz. Cienkie, wijące się pędy opierając się o wysokie drzewa wznoszą się w poszukiwaniu światła nawet na wysokość kilkunastu metrów. Nie znajdując oparcia często opadają na ziemię, ukorzeniają się i ponownie wiją się w górę. W ten sposób powstaje na ziemi niezwykle trudna do sforsowania plątanina lian nawet kilkucentymetrowej grubości. Takie puszcze kolonizatorzy zdobywający Dziki Zachód nazywali „devil wood”, diabelski las. 
   Bardzo ładny jest wiosną, kiedy w kwietniu/maju wraz z rozwijającymi się listkami pojawiają się czerwono-białe kwiatki 12 mm. średnicy. 
   Jesienią pięknie przebarwia liście – nawet rosnący w cieniu. 

UPRAWA: 
   Klon okrągłolistny jest odporny na mrozy w całym kraju, najlepiej czuje się na glebach wilgotnych. Nie lubi suszy i gorąca – np. miejsc przy południowych ścianach.
   W głebokim cieniu pnącze, na stanowiskach słonecznych będzie małym drzewkiem lub krzewem.