Dąb dwubarwny (Quercus bicolor)

Dąb dwubarwny (Quercus bicolor) pochodzi z Ameryki Północnej. Rośnie w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych i w Kanadzie.

OPIS:
    Dąb dwubarwny to długowieczne, w młodości szybko rosnące drzewo osiągające najczęściej nie więcej niż 20 metrów wysokości. Młody ma koronę stożkowatą, w starszym wieku kulistą osadzoną na krótkim pniu. 
   Liście dębu dwubarwnego, płytko klapowane lub tylko z pofałdowanymi brzegami mają 12-18 cm długości. Latem są z wierzchu zielone i lśniące a od spodu matowe u odmiany z północy lub gęsto owłosione, prawie białe u przystosowanej do gorącego klimatu odmiany południowej (dlatego „dwubarwny”). Jesienią dęby dwubarwne najczęściej przebarwiają się na złocistobrązowo, czasem na pomarańczowo i czerwono. W okresie bezlistnym zwracają uwagę gałęzie z korą złuszczającą się cienkimi płatami, trochę podobny jest do klonu strzępiastokorego. 
   Uroda dębów dwubarwnych, szybki wzrost, odporność na choroby i warunki miejskie oraz łatwość przesadzania sprawiają, że dęby dwubarwne są w Ameryce często sadzone w terenach zieleni. Na przykład w 2010 roku w Nowym Jorku posadzono 420 blisko dziesięciometrowych dębów dwubarwnych w parku-pomniku powstałym na miejscu zburzonych w zamachu 11 września 2001 roku wieżowców WTC (niżej zdjęcia z amerykańskich gazet). 

© Red Planet Inc. All Rights Reserved Credit: Bruce J. Marlin Original Author: Bruce J. Marlin Contact: redplanetinc@comcast.net http://www.cirrusimage.com

UPRAWA: 
Dęby dwubarwne są zupełnie odporne na mrozy. Najszybciej rosną na glebach żyznych i wilgotnych ale są również bardzo odporne na suszę. Dobrze znoszą warunki miejskie (zapylenie i suche powietrze, zasolenie gleby). 
Dęby dwubarwne znoszą ocienienie ale rosnące na stanowiskach słonecznych mają kształtniejsze korony i ładniej przebarwiają liście jesienią.