ogrodnick.pl - OFERTA 2015

Korkowiec amurski (Phellodendron amurense) rośnie w Mandżurii, Chinach i Japonii

OPIS:
   Korkowce amurskie w młodości rosną bardzo szybko, na żyznych i niezbyt suchych glebach osiągają 10-15 metrów wysokości przy takiej samej szerokości korony. Pień zwykle bywa krótki, pokryty grubą korowiną - źródło korka. Jego jakość jest jednak gorsza niż pozyskiwanego z dębu korkowego.
   Korkowce należą do rodziny rutowatych, jak wszyscy kuzyni (np. parczelina, ewodia, cytrusy) intensywnie pachnie. Jego zapach, bardzo orzeźwiający odstrasza komary - właściwość nie do przecenienia w czerwcowe wieczory.
   Korkowce są dwupienne - małe, bardzo nektarodajne i pachnące kwiatki(żeńskie podobno pachną ładniej) rozkwitają w czerwcu. Owoce o średnicy 8-10 mm (tylko na egzemplarzach żeńskich!), początkowo zielone, dojrzałe czarne, mają silny, terpentynowy zapach. Pozostają na drzewach do zimy, wtedy chętnie zjadają je ptaki.
   Pierzaste liście korkowców złożone z 7-13 listków mogą mieć 40 cm. długości, jesienią (dość wcześnie) pięknie przebarwiają się na żółto.
   W medycynie chińskiej korkowiec należy do najbardziej cenionych. W celach leczniczych używana jest przede wszystkim kora, będąca również źródłem żółtego barwnika. "Nowoczesna" medycyna stosuje preparaty z korkowca np. w leczeniu zapalenia opon mózgowych.
   Olej uzyskany z nasion jest bardzo skutecznym środkiem owadobójczym.

UPRAWA:
    Korkowcom amurskim nie są straszne "zimy stulecia" i 40-stopniowe mrozy, mogą natomiast ucierpieć od majowych przymrozków. Na wilgotnych glebach młode rosną bardzo szybko, na ubogich znacznie wolniej - w takich warunkach pozostają drzewkami kilkumetrowymi. . Korkowce znoszą ocienienie, ale wtedy korony mają luźniejsze i mniej regularne.
   Nie atakują ich choroby ani szkodniki.

Kora korkowca ma właściwości lecznicze, może być również źródłem żółtego barwnika

Korkowiec amurski - kwiatki żeńskie

Młody korkowiec amurski jesienią

Duży korkowiec amurski jesienią

Korkowiec amurski - kwiatki męskie

Jeszcze niedojrzałe owoce korkowca