Surmia zwyczajna, S. bigoniowata, katalpa (Catalpa bignonioides) występuje w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych.

OPIS:
    Surmia zwyczajna, szybko rosnące drzewo z zaokrągloną koroną dorastające zwykle do 10-15 metrów zwyczajna jest tylko z nazwy.
   Niezwykłe są jej podobne do storczyków, pięknie pachnące 4-5-centymetrowe kwiaty zebrane w wiechy nawet 35-centymetrowej wysokości i szerokości.
   Niezwykła jest ich obfitość i pora kwitnienia - środek lata, zwykle ponad miesiąc od początku lipca do sierpnia.
   Owoce surmii bigoniowatej też zasługują na miano niezwykłych - strąkopodobne łuszczyny mające do 40 cm długości i około centymetr grubości pozostają na drzewach do wiosny.
   Liście (oczywiście też niezwykłe :) ) bardzo duże, na silnie rosnących pędach i u młodych drzew miewają 30 centymetrów długości.
   Szybko rośnie nawet na ubogich glebach, na żyznych bardzo szybko.

UPRAWA:
   Surmię zwyczajną sadzić należy na stanowiskach słonecznych.
   Może rosnąć nawet na glebach suchych i ubogich, nie lubi gleb gliniastych i mokrych. Posadzona na odpowiednim stanowisku (słoneczne i nie mokre) może rosnąć w całym kraju, będzie na mrozy odporna. Posadzona na nieodpowiedniej, żyznej i wilgotnej glebie będzie rosnąć bardzo intensywnie do późnej jesieni, w rejonach o surowszym klimacie słabo zdrewniałe pędy mogą w związku z tym marznąć podczas surowych zim.

Surmie zwyczajne zaczynają kwitnąć w wieku 8-10 lat, mają wtedy przeciętnie 4 metry wysokości.




Kwiatki surmii pięknie pachną i są bardzo nektarodajne.

Kwiatostan może się składać nawet z ponad 200 kwiatków.

Surmie dobrze znoszą warunki miejskie. Stare drzewa zwykle mają krótki pień i szeroką koronę.