Aralia chińska (Aralia chinensis, Aralia stipulata)  z Chin pochodzi.

OPIS:
   W Polsce prawie nieznana.
    Rośnie mniejsza niż stosunkowo często spotykana aralia wysoka, u nas zwykle jest najwyżej trzymetrowym krzewem.
   Aralie są całe kolczaste. Kolce mają nie tylko na gałązkach - pokryte kolcami są ogonki liściowe, u młodych roślin znajdujemy je nawet na blaszkach liściowych. U starszych krzewów kolce złuszczają się z grubiejących gałęzi (jak u róży), mniej też pojawia się ich na liściach.
   Aralia chińska ma nieliczne, bardzo grube pędy (jednoroczne nawet do 2,5 cm średnicy), na końcach pędów znajdują się parasole z podwójnie pierzastych liści blisko metrowej długości. Za sprawą wyglądu, tam skąd pochodzi jest nazywana "palmą aralią".
    W sierpniu aralia chińska zakwita i wtedy nie można jej pomylić z żadną inną. Wyrastające na końcach pędów kwiatostany, złożone z pięknie pachnących, żółtych kwiatków to regularne stożki o wysokości i szerokości osiągającej nawet 50 cm.
   Po przekwitnieniu w miejscu kwiatków pojawiają się 3-4 milimetrowej średnicy owoce - najpierw zielone, potem czerwone i wreszcie w październiku wszystkie robią się granatowoczarne.

UPRAWA:
    Aralia chińska jest niezupełnie odporna na mrozy. W chłodniejszych rejonach kraju podczas "zim stulecia" może podmarzać, ale znakomicie regeneruje - tyle, że w takim roku nie zakwitnie. W całym kraju może cierpieć od majowych przymrozków (marzną młode listki).
   Nim wejdzie w wiek owocowania ( 4-5 lat) rośnie szybko.
   Dobrze znosi ocienienie, nie lubi gleb suchych i wapiennych.

Młode aralie wyglądają bardzo groźnie

Ażurowy parasol liści aralii na tle nieba

Kwiatostan aralii chińskiej może mieć pół metra wysokości

Niedojrzałe owoce aralii chińskiej

Dojrzewające owoce aralii chińskiej, początek października