Bożodrzew gruczołkowaty, bogodrzew, ajlant (Ailanthus altissima) pochodzi z Chin.

OPIS:
   Bożodrzewy rosną bardzo szybko, wyrastają -również w Polsce- w blisko 30-metrowe drzewa z długim, prostym pniem metrowej średnicy. Korona dość luźna, w młodości zaokrąglona z czasem wydłuża się. Swój egzotyczny wygląd bożodrzewy zawdzięczają ogromnym pierzastym liściom osadzonym na nielicznych grubych pędach. Liście bożodrzewu, złożone z 15-25 listków mają zwykle ok. 60 cm długości, na silnie rosnących pędach (np. odroślowych wyrastających po ścięciu drzewka przy ziemi) bywają dwa razy dłuższe. Jesienią liście zwykle opadają zielone po silniejszych przymrozkach, nigdy nie przebarwiają się na czerwono.
   Jeśli nie mają Państwo miejsca na duże drzewo, to mogą go Państwo traktować ajlanty jak byliny. Po ścięciu wiosną przy ziemi bożodrzew wypuści bardzo silne pędy (mogą osiągać 3 metry wysokości) z ogromnymi, 120 cm długimi liśćmi. Wyglądają imponująco!
   Oprócz liści ozdobą ailantów są bardzo liczne owoce pozostające na drzewach przez zimę - owocostany bywają składniami suchych bukietów.
   W czerwcu/lipcu bożodrzewy kwitną. Małe kwiatki zebrane w 20-centymetrowe wiechy są bardzo nektarodajne.    Ciekawostką są obecne na listkach gruczołki (od nich wzięła się nazwa), tzw. nektarniki pozakwiatowe (takie nektarniki są również w kątach nerwów na liściach różnych gatunków surmii). U nas zwykle gruczołki pozostają nieczynne, w cieplejszym klimacie wydzielają nektar - taki jak kwiaty.

UPRAWA:
   Drzewo słońcolubne, może rosnąć na każdej glebie nie wyłączając suchych piasków. Na glebach wilgotnych rośnie bardzo silnie do późnej jesieni i słabo zdrewniałe pędy mogą cierpieć podczas surowych zim. Dlatego bezpieczniej jest sadzić bożodrzewy na glebach suchych. Dorosłe, posadzone na odpowiednim stanowisku są zupełnie mrozoodporne. Młodym, w chłodniejszych rejonach mogą podmarzać czubki pędów (nie zagraża to ich istnieniu).
   Bożodrzewy bardzo dobrze znoszą przesadzanie - ale koniecznie wiosną, tuż przed rozwojem liści.
Bożodrzew - nektarniki na listkach

Bożodrzew z owocami.


Bożodrzew, pędy odroślowe

Bożodrzew, 7-letnie drzewko